Propozycje projektów

 

Ogród pod lasem

W STYLU NOWOCZESNYM

MAŁY OGRÓD MIEJSKI

Projekt miał na celu zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni przy tarasie. Pod miejscem wyznaczonym na zieleń istnieje podziemny garaż, który ograniczył możliwość wkopywania roślin w grunt. W związku z tym zaproponowane zostały dwa rozwiązania w postaci budowy donic drewnianych lub z palisady Uni Split firmy Bruk Bet. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwiło użytkownikom wygospodarowanie skrawka miejsca na zieleń oraz uzyskania odrobiny prywatności.

MIEJSCE DO WYPOCZYNKU

Zagospodarowanie ogrodu wokół budynku to tak naprawdę ostatni etap ….          

W przedstawionej poniżej koncepcji stało się zupełnie inaczej. Właściciele działki poprosili o zagospodarowanie terenu w taki sposób aby można było z niego korzystać w sposób funkcjonalny z myślą o późniejszej budowie domu. Głównym celem koncepcji było stworzenie sezonowego miejsca do wypoczynku gdzie przewodnim elementem stał się zadaszony i częściowo zabudowany taras z kuchnią letnią, otoczony zielenią.

OGRÓD NIEOPODAL MIASTA

Koncepcja zagospodarowania terenu została oparta na opływowych liniach, wyznaczających poszczególne elementy ogrodu, który został podzielony na dwie charakterystyczne części: reprezentacyjną oraz wypoczynkową. Do części reprezentacyjnej prowadzi układ wjazdu i ścieżek wykonany z kostki brukowej firmy Semmerlock: Castello antico. Schody prowadzące do budynku oraz znajdujące się przy nich donice na roślinność zostały wykonane z bloczków Vario w odcieniu piaskowym. Na całej długości prawej strony części reprezentacyjnej został zaproponowany mur pokryty łupanym kamieniem, który zdobią nasadzenia roślinne. W celu wkomponowania ogrodu w otoczenie oraz uzyskania prywatności z lewej strony bramy wjazdowej zaprojektowana została ściana lasu, która przechodzi w część wypoczynkową. Istniejąca skarpa została zagospodarowana roślinnością zadarniającą i umocniona kamieniami polnymi. W celu pokonania różnicy terenu w skarpie zaprojektowane zostały schody ogrodowe wykonane z płyt Bradstone Old Town. Ciekawymi elementami omawianej części ogrodu są zaprojektowane miejsca przeznaczone do wypoczynku w postaci ławki z pergolą usytuowanej przy ścianie lasu, altany pokrytej strzechą znajdującej się nieopodal sadu oraz drewnianego tarasu którego kształt nawiązuje do kropli wody. Do czynnego spędzania czasu zachęca miejsce przeznaczone do grillowania. Pozostała, nie utwardzona część terenu została pokryta trawą.

OGROD NIEOPODAL MIASTA 1

PROSTO I ELEGANCKO

Projekt miał na celu zagospodarowanie terenu przy budynku jednorodzinnym. Bryła budynku wyznaczyła kierunek idei ogrodu. Zastosowano nowoczesne rozwiązania. Nawierzchnie oraz ciągi komunikacyjne pokryte zostały płytami ogrodowymi połączonymi z grysem. Ciekawym elementem ogrodu jest wyodrębnienie części tarasowej za pomocą drewnianej konstrukcji przesuwnych pergoli żaluzjowych. Całość podkreślają nasadzenia.

PROSTO I ELEGANCKO 1

JAPOŃSKI OGRÓD

Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Tak właśnie został zaprojektowany poniższy ogród. Nieodłącznym elementem ogrodu japońskiego jest woda, wnosi do niego życie i ruch. Czasem bywa zastąpiona nieregularną plamą jasnego żwiru. Konieczny jest także kamień – symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Głazy użyte do dekoracji ogrodu powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę. W roślinności dominuje kolor zielony. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent.

JAPONSKI OGROD

OGRÓD NOCĄ

Ważnym elementem w planowaniu przestrzeni jest odpowiedni dobór oświetlenia W przedstawionym projekcie taras i ogród oświetlony został po to, aby można było z niego korzystać również wieczorem: zjeść kolację z rodziną, urządzić przyjęcie albo w ciepły letni wieczór po prostu posiedzieć z książką. Światło w ogrodzie daje też poczucie bezpieczeństwa i pozwala podziwiać jego uroki również o zmroku.

OGROD NOCA

OGRÓD Z KĄCIKIEM ZABAW

Jeśli powierzchnia ogrodu na to pozwala, warto w ogrodzie wydzielić kącik zabaw dla dzieci. Teren przestawiony w opisywanej koncepcji miał taką możliwość dlatego wygospodarowano w nim miejsce dla najmłodszych użytkowników ogrodu. Sugerowane nasadzenia wyższej roślinności nieopodal placu zabaw pozwoliły na jego częściowe zacienienie.

OGROD Z KACIKIEM ZABAW

REPREZENTACYJNE WEJŚCIE
Projekt miał na celu uporządkowanie wejścia i wjazdu do budynku mieszkalnego. Nawierzchnia została wykonana przy pomocy połączenia dwóch kolorów kostki granitowej w odcieniach szarości. Donice na rośliny, schody oraz pozostałe elementy dekoracyjne pokryto cegłą BREKCJA UNI SPLIT w kolorze ANTIC.

REPREZENTACYJNE WEJSCIE

 OGRÓD W NADMORSKIEJ OKOLICY
Ogród to przedłużenie wnętrza budynku dlatego koncepcja zagospodarowania terenu została oparta na stworzeniu idei ogrodu modernistycznego z domieszką elegancji. Kompozycja i styl opisywanego ogrodu została oparta na minimalizmie kompozycyjnym. Zastosowano proste linie i formy. Roślinność została zaprojektowana w stonowanej kolorystyce. Oświetlenie rozplanowano tak, aby ogród był funkcjonalny i reprezentacyjny zarówno w dzień jak i po zmierzchu.
Opracowywany teren składa się z dwóch działek, celem projektu było ich połączenie oraz wydzielenie poszczególnych stref ze względu na funkcję i sposób użytkowania.

 OGRÓD W NADMORSKIEJ OKOLICY 1

OGRÓD NOWOCZESNY

Część reprezentacyjna usytuowana od frontu budynku została subtelnie podkreślona w postaci ozdobnego klombu. Elegancję i prostotę kompozycji podkreśla formowany Modrzew oraz Bukszpan wieczniezielony, jednolitą barwę nasadzeń przełamuje fioletowo-różowy Czosnek ozdobny. Część rekreacyjno wypoczynkowa rozpoczyna się po wyjściu z budynku na taras pokryty deską kompozytową Twinson – River Stone w kolorach szarości. W prawym rogu ogrodu wyodrębniono miejsce na kuchnię letnią, która posiada formalny element zadaszenia w postaci drewnianych belek w odcieniu szarości i bieli. Z kuchni letniej schodami w górę można przenieść się na taras na dachu. Częściowe zadaszenie tarasu stanowi konstrukcja z motywem żagla.
W lewym rogu ogrodu wygospodarowane zostało miejsce na umieszenie lustra ogrodowego oraz „nieformalnego przejścia”. Tak utworzona kompozycja powiększa optycznie ogród oraz tworzy jego wnętrze.
Kosze gabionowe wypełnione naturalnym kamieniem oraz „zielona ściana” pokryta Bluszczem zimozielonym stanowią ogrodzenie terenu.

OGROD NOWOCZESNY 1

OGRÓD W MIEJSCU POLA UPRAWNEGO

OGROD 1

PAGÓRKI ROŚLINNE

Przedstawiony projekt to kolejny etap wcześniej wykonywanego przedsięwzięcia . Pierwszy etap polegał na wykonaniu nawierzchni oraz ozdobnych donic przy budynku. Po zakończeniu prac pierwszego etapu na prośbę inwestorów stworzono koncepcje zagospodarowania pozostałej części działki. Stworzone kompozycje roślinne powstały na niewielkich pagórkach. Pozwoliło to na urozmaicenie terenu.  

PAGORKI ROSLINNE 1